Камионџија ќе плати 24 милиони долари оштета – срушил мост


 

Минатата година во јули Кинез кој превезувал песок со камион во близина на Пекинг, сруши мост. Мостот се урнал во моментот кога тешкиот камион минувал преку него. Во камионот имало 110 тони песок.

Истрагата за случајот траеше цела година, потоа заврши на суд. Одлуката е дека возашот е виновен и сметката за санирање на костот ќе мора да ја плати тој.

За комплетна санација на мостот биле платени 24,4 милиони долари.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1