Капетан на авион загуби свест за време на летот


 Авион на американската авикокомпанија „Аљаска Ерлајнс“ беше принуден да го пренасочи летот и итно да слета на меѓународниот аеродром во Портланд, во Орегон, откако капетанот ја загубил свеста.

avion3Авионот „Боинг 737-700“, на летот од Лос Анџелес на аеродромот Такома во Сиетл, со 116 патници и членови на екипажот, бил над Орегон, кога 28-годишниот капетан ненадејно се онесвестил.

Меѓу патниците имало и лекар, кој му ујажал помош на капетанот, пред слетувањето на аеродромот во Портланд. Авионот безбедно слетал, а капетанот е пренесен во болница.

Ова е втор пат во изминатите десет дека еден од пилотите на „Аљаска Ерлајнс“ да загуби свест за време на лет. Претходниот инцидент се случи над Невада.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1