Ќе менуваме програми со глас – Далечинското заминува во историјата


За саемот за потрошувачи на електроника ЦЕС 2014 во Лас Вегас, „Самсунг“ подготвил Смарт ТВ апарат со напредни функции за користење, а што подразбира менување на каналите на телевизорот со глас

31122013100329_dalecinskoВерзијата која ќе биде претставена препознава различни јазици и достапна е во 11 земји. Во 2014 година апаратот ќе биде достапен  на уште 12 нови пазари. Корисниците ќе може да ги менуваат програмите со едноставни гласовни команди, со изговарање на бројот на каналот, ќе може да се отвора веб страна или апликација, Исто така, поедноставено  е и гласовното пребарување.

При барањето на дневните информации, како што се временските прогнози или спортски резултати, на дното на екранот се појавува прозорче.

Командите ќе можат да се менуваат и со допир на прстите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1