Ќе се прави вештачки земјотрес во Македонија: Ќе се стресе зграда во Ново Лисиче


zgrada novo lisice

Вештачки земјотрес ќе стресе зграда во Ново Лисиче, со цел научно да се потврди стабилноста, а по повод 50 години од катастрофалниот земјотрес.

Се работи за зграда на „Адора Инженеринг“ сместена во скопската населба Ново Лисиче, во мини станбената населба „Адора“. Вештачкиот земјотрес ќе го изведат „Адора Инженеринг“ заедно со стручњаците на Институтот за земјотресно инженерство и сеизмологија, информирааат од компанијата.

Вештачкиот земјотрес се изведува прв пат во независна Македонија и неговата цел е научно да се потврдат докажаната асеизмичка стабилност и сигурност на елитните станбено-деловни објекти на „Адора инженеринг“.

Sitel

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1