Кежаровски до Јанакиески: Жалам за се што ви се случува


Новинарот, Томислав Кежаровски, кој беше осуден на 4 и пол годишна затворска казна за наводно оддавање идентитет на заштитен сведок, сочувствува со зборовите на екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески кој е возатвор и вчера рече „Ова не е живот“.

„Без оглед на тоа што овие неколку редови можеби не ќе стигнат никогаш до вас, јас, првенствено како човек, морам да Ви кажам неколку работи…“, му пишува Кежаровски на Јанакиески.

„Не се слагав со Вас за многу нешта, а искрено и не Ви верував. Речиси ништо. На пример, не се слагав со “големата политика” што ја водеше Владата во која бевте министер, признавам дека баш ништо не му верував на “реформаторот” кој ни даваше превртена слика како во огледало и кој фрлаше сосем поинакво светло, а обичните луѓе ги ставаше во десети план… не верував ништо ниту за “Скопје 2014”…
Не верував господине Јанакиески во тоа што го правите и како го правите зошто ги познавав тие што беа во врвот.
Но, морам да истакнам дека за едно Ви верувам… И се колнам дека многу, многу Ви верувам…
Ви верувам кога велите дека тоа таму каде што моментно сте не е живот.
Тоа таму пријателе знам од лично искуство е под секое човечко достоинство.
Мене лично, не навлегувајќи во тоа дали сте сториле нешто или не, и дали ако нешто сте сториле тоа било ваша желба или само слепо сте ги почитувале наредбите на тие што биле погоре од вас во политичката хиерархија, на кои за жал многу им верувавте, Вашето одење таму не ми значи ама баш ништо.
Ниту Вашето ниту на било кого.
Без оглед на сета болка што ја чувствувам сите овие години
Вие големците, сите до еден, од тоа време, молчевте на многу неправди ама јас, не јас, туку ние, обичните луге, ја осудуваме секоја неправда, го осудуваме секое насилство и зло.
Пријателе, со чисто срце сакам да кажам дека изразувам големо жалење за се што Вам И на Вашето семејство Ви се случува“, пишува новинарот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1