Кофи Анан: Македонија беше подготвена на решение, Грција не сакаше


Поранешниот генерален секретар на Обединетите нации Кофи Анан во Вашингтон изјави дека Македонија и Грција биле блиску до решавање на спорот во неговиот мандат, и Македонија била подготвена на решение, но Грција не сакала да прифати.

 

,,Спорот за името меѓу Македонија и Грција е единствен таков пример во историјата на една држава да и се негира името од страна на нејзин сосед, рекол Анан.

,, Се чини дека Македонија е подготвена да прифати компромис кој ќе го содржи зборот Македонија во него, но не сум сигурен дека Грција е подготвена на тоа.,,  кој беше генерален секретар на ОН од 1997 до 2006 година

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1