Кои се бегалците, зошто дојдоа и дали ќе ја преплават Европа? (Видео)


Во овој краток анимиран филм, објавен од UN агенцијата за бегалците, на доста едноставен начин се објаснети причините за бегалската криза којашто се случува во изминатиов период: од политичките причини за оваа ситуација, па се` до почетоците на големата миграција, и на крајот, точниот број на бегалците кои ги прифатија земјите.mapa begalci

Она што е најважно, филмот објаснува што би се случило доколку сите раселени луѓе одлучат да се преселат во Европа, што би значело тоа за европската економија, како и за социјалната и религиозната структура на европското население.

Fakulteti.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1