Која е мистериозната сопруга на Ергдоган? – Одбила да се омажи покриена,


Сопругата на Ердоган, Емина Ердоган е во брак со него веќе 40 години а на почетокот на неговата политичка кариера таа не беше вклучена, па оддеднаш се нашла среде локален скандал.

Во шестата година од владеењето на турскиот претседател, Турција, сеуште недопрената од наследство на Ататурк, не реагираше добро на стајлинг Емина Ердоган. Поточно, претставници на организацијата “Жените на Европската Република Турција”, ја обвини Емина Ердоган за не носење хиџаб додека патувала во странство, на тој начин “презентирајќи го лицето на современите турски жени во меѓународната јавност на неточен и неправилен начин”. Сепак, сè остана на тужбата, и по првичните вести за овој случај, ништо не беше познато.

Емина Ердоган има 62 години и е родена во Истанбул. Сепак, сè уште постојат сомнежи за селото во кое е родена, што е многу важно во Истанбул: бидејќи има голема разлика помеѓу современата Ускудар (неговото родно место) и конзервативната и религиозната Фатихома (во која се наоѓаат други извори).

Емина е родена во Ускудар, дел од Истанбул и е со арапско потекло. Таа е најмлада и единствена ќерка во семејството со пет деца. Уметничкото училиште во Митат Паса Аксам го напуштила а на 15-годишна возраст, бидејќи нејзиниот брат Хусеин ѝ забранил да ја напушти својата куќа велејќи дека тоа не им доликува на девојките од нејзината возраст.

Во една од нејзините ретки интервјуа, Емина признала дека многу тешко го поднела тоа, и дека во еден момент помисли на самоубиство. Сепак, нејзината мајка и пружила утеха и и помогнала, така што и дала дозвола да ја напушти куќата. Таа кратко по тоа го запознала и писателот Сула Џискел, кој бил нејзнин спасител и ја претставил пред Турција и на светот како муслиманка во целост.

Идниот сопруг го запознала на собир за поддршка на “Идеалистичката женска асоцијација”, во која била членка, и се венчале во 1978 година. Пријателите ја опишуваат како цврста, интелигентна и духовидна жена, која сака да чита, плива, да јава и да слуша турска класична музика, и велат дека таа секогаш носи хиџаб во јавноста.

За Ердоган се омажила и покрај отпорот од неговата мајка која сакала сопругата на својот син да биде целосно покриена, а Емина не се согласила на тоа.

Емина и Ердоган имаат 4 деца две ќерќи и два сина, а нивното семејство пребродило многиу падови од кои и затвор за Ердоган кој траел 4 месеци.

Во 2011 година Емина Ердоган ја доби наградата Фонд Кран Монтана за нејзината работа на позицијата на жените во исламскиот свет.

“Ние веруваме дека сите жени во светот ги заслужуваат сите општествени и политички права. Женските права не треба да се жртвуваат на рамнотежата на моќта и сигурноста на жртвите на одредени режими, па верувам дека нашата борба за мир, демократија и слобода треба да продолжиме со голема определба. уште еднаш, повторувам дека одбиваме двојни стандарди и дискриминација “, рече Емина и стана херој на турските секуларни жени.

Но неколку години подоцна таа ја промени нејзината изјава и рече:

„Харемот е убаво училиште за животот. Кога гледаме уметнички дела, во повеќето случаи, среќаваме жените опседнати со желбата за моќ и задоволство. Во исто време, харемите биле женски училишта, дом во кој тие се подготвувале за живот, добиле образование и биле заинтересирани за добротворна работа. Целиот тим го воделе мајките на султанот “, рекла првата дама на Турција на конференцијата” Мајка на султанот што остави трага во историјата на Турција “.

Сопругата на турскиот претседател, Емина Ердоган тврди дека треба да се живее скромно со строги муслимански вредности, но нејзината омилена работа е трошење пари.

Светските медиуми пишуваа како тие живеат во луксуз, нивната куќа има 1500 соби, а најзината изградба чинела 615 милиони долари. Само сметките за струја месечно чинат по половина милион долари.

Во обид да ја покажат Емина Ердоган како профитабилна, едноставна и еколошки свесна прва дама, турските медиуми пишуваат дека таа управува со кујната во претседателската палата, наведувајќи ги нејзините напори за “намалување на отпадот колку што е можно”, поради што, наводно, корите од лимонот и јаболкото ги рециклира.

Меѓутоа, набрзо се појави тврдењето во претседателската палата најчесто се консумира бел чај од турската провинција Ризе, на источниот брег на Црното Море,кој се продава за 1.800 до 2.000 долари за килограм.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1