Колку можете да возите на резерва – Ова мора да го знае секој возач


Колку километри можете да возите со гориво на резерва. Постојат два вида на возачи. Оние кои уредно ги полнат резервоарите на своите автомобили, штом ги испразнат повеќе од половината и оние кои речиси секогаш возат на резерва.

news_41079 benzin rezervaДоколку се наоѓате во оние кои речиси секојпат возат на резерва, веројатно ќе во интересира уште колку километри вашиот автомобил може да се движи откако ќе се запали сијаличката за предупредување.

Веб страницата „Tank on Empty“ точно знае кога ќе останете без гориво бидејќи има список на различни марки на автомобилите и нивната потрошувачка.

Овој несекојдневен сервис веќе со години ги собира податоците од возачите.

Во просек, повеќето автомобили на резерва може да патуваат околу 60 километри.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1