Сметки: Колку се плаќа струја,парно во Чикаго – а колку кај нас (Фото)


Овие фотографии се од сметките за струја и парно на иселеници кои живеат во Чикаго, а се по потекло од Бугарија. Во станот живее 4 члено семејство и ова се нивните сметки за декември – јануари.

Според нив тие месечно за струја плаќаат 69,87 долари, а за парно – 104,40 долари. Семејството живее во 170 квадратни метри а месечните примања им се околу 6.000 евра. Режиските трошоци како струја и парно се само 3 проценти од нивната месечна заработка.

Ток

За разлика од кај нив. Македонско семејство во 60 квадратен стан плаќа струја од 1500 до 3000 денари, парно од 2000 до 3000. за многу семејста тоа е и повеќе од 50 насто од месечните приходи бидејќи вкупните месечни приходи на поголемиот дел семејства не надминува 500 евра.

Парно

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1