Прада го искористува Балканот: За 240 е плата се прават во Тузла, а еден пар чевли е 1500 евра


Во близина на Тузла се произведуваат светски познатите ,,Прада,, чевли. Фирмата “Bosit Industrija” веќе 7 година соработува со Прада.

Fabrika-obuce-BositПочнале во 2007 и прво изработувале само дел од чевлите но веќе 2 години ги изработуваат и комплетните модели.

Има околу 100 вработени но директорот најавува нови вработувања.

,, Прада,, се повлекува од азискиот пазар. Ние имаме кадар и сакаме да работиме, очекуваме се поголем дел од чевлите да се прават кај нас,, вели директорот бајрактаревиќ.

Италијаните имаат испратено свои супервизори кои надгледуваат и се мора да е совршено до најситниот детал.

Добиваат репроматеријал и модел, а што ќе остане од материјалот се враќа назад.

Работниците имаат плата од околу 240 евра, а само колку за илустрација еден пар од чевлите кои ги прават се продава по цена од 300 па се до 1500 евра.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1