Колона возила на КФОР се движат кон северот на Косово – Видео


Повеќе од 45 возила на КФОР утрово заминаа во северниот дел на Косово и според информациите на Танјуг од терен, тие се движат кон градот Лепосавиќ.

Покрај борбени возила, тие носат и опрема за блокади и правење бариери, како градежни машини и жица.

Возила на КФОР, во кои се наоѓаат припадници на унгарскиот контингент, се поставени на две локации близу Лепосавиќ, пренесува Прва ТВ.

РТС оббјави кусо видео од движењето на возилата на КФОР.

Се очекува Приштина утре да донесе одлука за формирање на војска на Косово, но нема потврда дека движењето на КФОР е поврзано со тоа.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1