Конечно ќе се спасат родилките од двојно оданочување – нови измени на законот


 

Измените на Законот за данок на доход, е веќе процесуиран во Управата за јавни приходи и се очекува да се донесе до 2013. со овие измени ќе се спасат родилките, но и сите категории на граѓани, од двојно оданочување.

Со данокот на породилните боледувања се појавува двојното оданочување, бидејќи боледувањата што ги исплатува Фондот за здравствено осигурување се веќе оданочени.

Со новите измени кои се испратени до министерството за финансии и се очекува брзо да се најдат во собранието предвидено е и намалување на бирократската процедура.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1