Копмакт дисковите ќе заминат во историјата


Пред пет години можеби ви звучеше неверојатно дека компакт дисковите целосно ќе исчезнат и ќе бидат исфрлени од употреба, но со развојот на новите технологии стручњаците предвидуваат дека тоа ќе се случи во 2015 година.

Дигиталното собирање на информации од интернет потполно ја поништија употребата на CD, а заработката од онлајн продажбата наскоро ќе ја надмине продажбата на физичките изданија, пренесува „Strategy Analitics“.

Се предвидува дека до крајот на оваа година дигиталната продажба на музика ќе порасне за неверојатни 15 проценти во однос на минатата година, но се очекува дека најголемата промена ќе се случи во 2015 година.

Тогаш, според некои предвидувања, ќе започне потполна доминација на дигиталната музика, а приматот ќе го преземат стриминг сервисите.

 

Tags: , , ,

Александар Петрески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1