Косоварите ќе ја тужат Србија за 20 милијарди евра


 

Група на албански економисти „Е15“ предлага секој граѓанин на Косово поединечно да ја тужи Србија во судот за човекови права во Стразбур.
велат тужбите би биле за претрпена штета од српските власти во текот на 1998-1999 година.

Израчунале дека би собрале 20 милијарди евра.
косово неможе да тужи како држава зошто не е членка на Обединетите Нации, но секој косовар поединечно можел, и на тој начин би се насобрала оштетата преку поединечни тужби.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1