Словачка пресече – Св. Кирил и Методиј ќе имаат ореоли на еврата


Советот на Народната банка на Словачка (СНБ) и покрај противењето на Унијата пресече на монетата од две евра, ликовите на Св. Кирил и Методиј да имаат ореоли над главите, објавија словачките медиуми.

Монетата се издава по повод 1.150 годишнината од доаѓањето на словенските просветители во Велика Моравија.

ЕУ, се противеше на ореолите бидејќи биле верски симболи и навредувале некои од другите религии.

На Европа и пречат ореолите на Св Кирил и Методиј

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1