Косово дало повеќе од милион евра за лобирање во Интерпол – еве на чија сметка


Милиони долари од Фондот за лобирање не беа доволни за Косово да влезе во меѓународната полициска организација, Интерпол, пишува Радио Слободна Европа и додава дека пред месец дена бил креиран додатен Фонд од неколку милиони евра кои Владата на Косово ги намени за „ ефикасно управуање на активностите во лобирањето“.

Ова информација ја сподели советникот за економија Хаки Шатри.

Исто така, тој додава дека овие средства биле на посебна сметка на косовската полиција, бидејќи постоеле идикатори со кои имале директна соработка со полицијта на другите земји.

– До денеска немавме извештај околку тоа, но тие кои го управуваат фондот треба да направат извештај за што и колку е потрошено, истакнува Шатри.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1