Косово: Го отфрли исламот и премина во христијанство


Деведесетгодишниот Шабан Битиќи од селото Лапушник кај косовска Дреница, преостаниот дел од животот ќе го мине како Зеф Битиќи.

katolik

Како што објавија косовските медиуми, тој три дена пред Божиќ, од исламска преминал во католичка вероисповест и додаваат дека случајот на Шабан не е единствен.

Голем број семејства кои доцна ја примиле исламската религија, нивните поколенија добро се сеќаваат на христијанското потекло на нивните предци. Тоа, условило дел од жителите да и се вратат на религијата на која припаѓале нивните предци, христијанската.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1