Иванов не го помилува Јован Вранишковски


Името на архиепископот на ПОА Јован не е на листата 25 помилувани осуденици кои вчера со Указ на шефот на државата Ѓорге Иванов целосно или делумно се помилувани, дознава Плусинфо.

vraniskovski
Списокот на помилуваните ќе биде објавен во најновиот број на Службен весник. Како што дознаваме повеќето од нив имале одлежано казна затвор повеќе од две третини што е еден од условите за помилување.

И Вранишковски има толку одлежано во затвор, но засега не се знае зошто не е помилуван, иако и руската и македонската црква побараа тој да биде помилуван.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1