Косово ќе поднесе барање за членство во Советот на Европа


Kosovo-14073

Косовскиот министер за надворешни работи Енвер Хоџај најави дека Косово идната недела ќе поднесе барање за членство во Советот на Европа, потврдувајќи дека за тоа има поддршка од две третини од земјите членки на Советот.

Во интервју за Радио Слободна Европа, Хоџај изјави дека членството на Косово во Советот на Европа ќе претставува највисоко членство на земјата во некоја организација од прогласувањето независност.

Зачленувањето е процес што може да трае две до три години, според искуствата на земјите од регионот.

– Постои различна динамика на зачленувањето, изјави Хоџај.

За целосно членство неопходно е спроведување значителен напредок во областа на владеење на правото, почитувањето на човековите права и слободи, како и прифаќање на неколку меѓународни конвенции.

Според Хоџај, Косово сега има поддршка од 37 држави и останува на пратениците од Собранието на Косово во контакти со пратеници од останатите држави да обезбедат зачленување во Советот на Европа.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1