Косово: Уапсен имамот Шефкет Краниќи


Првиот имам на џамијата во Приштина Шефкет Краниќи уапсен е во четвртокот рано изутрината, откако бил извршен претрес во неговиот дом, соопшти Еулекс, додавајќи дека во акцијата биле уапсени уште неколку лица.

imam kosovo

Шефкет Краниќи се товари за поттикнување на радикални струи како и за содржината од своите предавања, како професор на теолошкиот факултет во приштина.

Дел од медиумите јавија дека во неговиот автомобил бил пронајден арсенал со оружје, но полицијата на Косово ништо не преземала.

Косовската полиција засега не се огласи за овој случај.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1