Ковачев: Цар Самоил е бугарски цар, Прличев е Бугарин, Македонците се малцинство во Македонија


Откако бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов предизвика бурни реакции и ги разгоре страстите во македонско-бугарските односи, за ова прашање на социјалните мрежи се изјасни и бугарскиот европратеник Андреј Ковачев.

„Македонија треба да биде во НАТО! Треба да се почитува и договорот со Бугарија! Историските избори од минатите векови докажуваат стотици години до 1994 година во географската област Македонија, бугарскиот етнички елемент бил доминантен и луѓето се самоопределувале како Бугари! Цар Самуил е бугарски цар на бугарското царство! Григор Прличев е Бугарин! Нема простор за маневрирање, компромис или какво било превртување. Сегашното самоопределување на дел од граѓаните на Република Македонија како Македонци е исто така факт кој треба да се почитува, но не може да се дозволи подбивање со нашите предци!“, пишува Ковачев.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1