Крај за радиодифузната такса најрано во октомври


Најрано во октомври може да се очекува да се укине радиодифузната такса, соопшти денеска премиерот Зоран Заев.

– Се надевам дека во ребалансот на буџетот ќе најдеме средства ако не повеќе барем во последниот квартал да ја нема радиодифузната такса. Наша цел е барем во почетокот на септември или почетокот на октовмри да ја укинеме – рече Заев и додаде дека нивна обврска е да се најдат пари со цел да се гарантира финансиска независност на МРТВ.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1