Крим одлучи – оди со Русија: Првични резултати – 93 насто гласале за припојување кон Русија


Заврши референдумот на Крим. За присоединување кон Русија гласале 93 отсто од граѓаните со право на глас, а излезноста е над 80 отсто.

Според телевизијата РТ првите неофицијални резултати покажале дека околу 93 проценти од гласачите во Кримската референдум одговориле со “Да” автономна република приклучи на Руската Федерација и само 7 отсто од гласовите на учесниците сакаат регионот да остане дел на Украина.

crimea-vote-join-russia.si

Со слични податоци излезе и Кримскиот републикански институт за политички и социјални истражувања во соопштението што беше цитирано од страна РИА Новости. Сепак првите официјални резултати се очекуваат доцна вечерва.

Според последниот попис на Крим живеат околу 2 милиона луѓе, од кои 58 проценти се Руси, 24 проценти се Украинци, а 12 отсто кримски татари. Мнозинството граѓани силно веруваат дека Крим уште од вечерва ќе биде во рамки на Русија.

Безбедносните мерки се на највисоко ниво, ќе се гласа до 20 часот по локално време, а за вечер се подготвуваат концерти и други свечености, по повод објавување на резултатите.

За официјален Киев, за Западот и за Соединетите Држави, денешниот референдум на Крим е нелегален. Според соопштението од Белата Куќа, Русија ќе се соочи со санкции, кои ќе ја погодат економијата и ќе го ослабнат влијанието на Москва во светот, ако претседателот Владимир Путин не се откаже од Крим. Од своја страна, официјална Москва цврсто ја поддржува волјата на мнозинството граѓани на Крим и смета дека се е во согласност со меѓународното право.

Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Херман ван Ромпуј и Жозе Мануел Барозо попладнево соопштија дека Европската унија нема да го признае референдумот на Крим за припојување на оваа украинска автономна република кон Русија, без разлика на исходот од него.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1