Крива Паланка во црно, утре ден на жалост


По немилиот настан кој се случи синоќа на Партизанска во билзина на Универзана сала ги потресе сите граѓани во цела Македноја.

frosina

foto Faktor.mk

Затоа советот на општина Крива Паланка на вонредната седница одржана вечерва донесе одлука со која 5. април го прогласува за ден на жалост во Крива Паланка, по повод трагичната смрт на нивната сограѓанка Фросина Ц.

„По повод трагичната смрт на младата Кривопаланчанка Фросина Ц. која во петокот го загуби животот во сообраќајна несреќа во Скопје, недела 5 април се прогласува за Ден на жалост во општина Крива Паланка. Во име на градоначалникот на Крива Паланка и од име на советниците на општината во знак на почит кон прерано починатата Фросина Ц. и нејзиното семејство, упатуваме сочувство, а утрешниот ден е прогласен за ден на жалост“, изјавил Борче Стојчевски, претседател на Советот на општина Крива Паланка.

На денот на жалост знамињата во општината ќе бидат истакнати на половина копје, сите културни и спортски манифестации закажани на територијата на општината за утре се одлагаат.

Угостителските објекти кои се на територијата на општина Крива Паланка ќе емитуваат сериозна музика

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1