Кујнските ножеви се легло на зараза


Американските стручњаци од Центарот за безбедностна храна од Универзитетот во Џорџија направиле експеримент во кои користеле нови ножеви за обработка на шест видови зеленчук и овошје загадени со минимална доза на вирусот Хепатит А.

noz1Преку контактот со тоа овошје и зеленчук, контаминацијата се пренела на поголемиот дел од ножевите и се пренесувало и на незаразеното овошје и зеленчук.

лекарите по овие сознанија советуваат  да се внимава и приборот за сечење да не се остава на работната површина помеѓу два оброка и да се стави во машина за перење на садови или на температура на која се мијат садовите.
Истражување во САД покажало дека основен предизвикувач на заразите во храната е токму Хепатитот А, кој може да предизвика повраќање или дијареа.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1