Пронајден многу чуден и ,,насилен,, вулкан


Научниците открија еден од најчудните вулкани во светот на морското дно во близина на Мексико. Фигураната купола е долга околу 165 метри, висока околу 50 метри.

calibaja2

Настанала благодарение на тектонските сили кои ја скинале земјината кора создавајќи долги јази, каде што магмата истекува кон површината. Резултатите и примероците собрани од вулканот биле претставени минатата недела на годинешната средба на Американската геофизичка унија.

Во топлата водена површина која се простирала од копното на Мексико до заливот на Калифорнија, било испратено подводно возило управувано со далечински управувач, кое успеало да дојде до длабочините од 7800 метри и да собере примероци и да ги донесе на бродот.

calibaja

Земените материјали имале ниска густина, и блага осветленост, било лизгави со сива боја.

Научниците велат дека ваквиот вулкан не преставува опасност за загрозување на тамошниот морски живот, за разлика од експлозивните вулкани кои испуштајќи големи количества на магма која истата испарува и создава големи количества на гасови.

Share Button
Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1