Куќа на среде река – Дрина (ВИДЕО/ФОТО)


Куќа изградена на средината на реката Дрина во Србија веќе 45 години му одолева на забот на времето и ги привлекува љубопитните патници Стана светски хит откако беше забележена од унгарскиот фотограф Ирена Бекер.

drina drina2

Drina-River-House-2Нејзината фотографиаја се најде и во „National Geographic“, како една од најдобрите фотографии во август минатата година.

Во близина на Бајина Башта, на карпа во реката Дрина е изградена куќа, што го привлече вниманието на светската јавност.

 Куќата веќе неколку децении е позната туристичка дестинација во Србија и дури е номинирана за едно од седумте чуда на Србија. Таа е изградена 1968 година.

– Куќа изградена на средината на реката Дрина во Србија веќе 45 години му одолева на забот на времето и ги привлекува љубопитните патници

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1