Кумановчани рекордери во разводи


Кумановци се почесто одлучуваат да ја раскинат брачната заедница отколку да живеат во конфликтно семејство, па така годинава биле поднесени 150 барања за развод во Куманово, пренесува Канал 5.

divorce8044090И оваа година бракоразводите бележат тренд на пораст иако минатата 2011 ке биде запаметена како рекордна со 165 разведени брачни двојки.

– Има проследени причини кои на почетокот на бракот се толерираат меѓутоа подоцна кога материјалната состојба во семејството ќе биде на повисоко ниво брачните партнери веќе не сакаат да се толерираат туку одлучуваат да ја раскинат брачната заедница – вели психологот Сузана Митровска,пренесува Канал 5.

Последните две години за околу 20 проценти е зголемен бројот на бракоразводите споредено со претходниот период.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1