Лажни трогателни слики од протестите во Турција – Еве ги оргиналите (Фото)


Трогателните слики кои се наводно сведоштво за настаните во Турција ги преплавија социјалните мрежи и медиуми. Дека протестите во Турција се масовни и дека има судир со полицијата не се доведува во прашање – но овие неколку фотографии сепак се ЛАЖНИ. Ги објави Ал Џезеира Балкан.

Фото монтажа – на оргиналната фотографија полицаецот не брка дете туку демонстратор и тоа во Белорусија во 2010

http://news2.onlinenigeria.com/world/63444-Belarus-presidential-candidate-Neklyaev-seriously-injured-vote-rigging-protest.html?print

fotomontaza2fotomontaza

Девојчето со подигнати 2 прста кое се обидува да се заштити од солзавецот исто така не е фото од Турција туку од 2012 во Дијарбакир

http://picpaste.com/Screen_Shot_2013-06-05_at_11.25.44_AM.png

devojce 11dete montaza

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1