Лекар силувал пациентка додека била под анестезија – снимен е


Анестезиолог во една болница  од кинескиот град Ксианмен е осуден на затворска казна, откако силувал пациентка која била под анестезија.

Жртвата претходно била оперирана во клиниката за женски болести. Таа останала во несвест уште некое време и била префрлена во одделот за постоперативна нега.

Додека била онесвестена, 38-годишен анестезиолог ја силувал, а се’ било снимено на сигурносните камери.

Кога пациентката се разбудила, веднаш сфатила дека нешто не е во ред и го пријавила докторот. Тој е осуден на 26 месеци затвор, но граѓаните на Кина бараат многу построга казна.

Tags: , ,

Ивана Терзиевска

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1