Лекарите во шок: Во стомакот на штотуку родено бебе откриени два фетуси


Во Хонгконг се случил медицински феномен кој досега во историјата на човештвото е забележан само 200 пати.

Лекарите во болницата верувале дека штотуку роденото девојче има два тумори, за да на крај се докаже дека во нејзиното тело има два фетуси кои не се развиле во бременоста.8-month-fetus-model-with-pl

Фетусите почнале да развиваат органи, ребра, екстремитети и кожа, а дури и со папочната врвца се споиле кај бебешката рудиментирана плацента.

Две седмици по породувањето, бебето е оперирано, а фетусите се отстранети.

Бебето успешно закрепнало од исклучително реткото нарушување познато како фетус во фетус, а лекарите велат дека такво нешто се случува еднаш на секои 500.000 породувања.

 

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1