Љубов и интриги – како станаа богати и моќни – брачниот пар Цептер


Белград – Во срцето на градот, хотелот со пет ѕвезди Теразије, ќе има врвни апартмани, наменети пред се за деловните луѓе и семејствата. Овој хотел е најновиот дел од семејниот бизнис на империјата на еден од најбогатите Срби Филип Зептер.

На највисокиот, седми кат, се изградени станови од 200 квадратни метри, со стаклена тераса од сто квадратни метри. Има поглед на градот во кој Филип и неговата сопруга Маделеин оставија голем траг.

zepter1_666900S1Во овој град во август 1972 година, тие и се запознаа. Филип, тогаш сеуште под името Милан Јанковиќ, амбициозен студент по економија пристигнува во Белград од Босанска Дубица, каде што пораснал. Во главниот град ја запознава преубавата стедентка по книжевност Маделеин. Тоа е една романтична приказна. Таа ја раскажала пред неколку години во интервју за еден хрватски магазин. Се запознале во студентската библиотека „Светозар Марковиќ“. Таа таму дошла да работи на нејзината дипломска работа, бидејќи, како што вели, живеела во мал стан, а тој пак се подготвувал за испит. Веднаш се воодушевила како што вели од згодниот, енергичен дечко.

bogatsi_zepter„Се сеќавам дека помислив дека тој човек, во кој се затворени цели светови, еден ден светот еднаш сигурно ќе ги забележи дел од неговите идеи и идеали кои тогаш ги носел во себе“, вели таа и додала дека момците кои доаѓале од Босна во Белград на студии, имале некое посебно самоуверено држење сигурност и шарм кој бил тешко оддолив.

Филип е со неа до ден денес, а во брак се повеќе од 40 години, Таа за него вели дека е најголемиот господин кој некогаш го запознала“. Имале многу цврст брак Тој, пак во секое свое интервју на спомен сопругата вели дека љубовта и страста ја надоградиле со однос полн со обострано почитување. Никогаш не помислиле на развод. Се оженил вели на 26 години, кога сеуште немал пари. Сопругата со него ја градела деловната империја за која се проценува дека вреди околу осум милијарди американски долари, вработени околу 120.000 луѓе и делува во 50 земји.

Деловната работа на нивната приказна започнува во 1980 година, кога одлучиле да заминат во Австрија, со намера да научи јазик. Меделеин била вработена во училиште за деца на гастарбајтери каде предавала, на српско-хрватски јазик. Милан бил ангажиран во фирма која продавала намирници. Онаа идеја која сопругата ја препознала на почетокот, неговите соработници подоцна ја препознаа како фантастична комерцијална жица, по што тие почнале брзо да напредуваат. Но, тоа не му било доволно, па во 1986 година одлучиле да започнат свој сопствен бизнис. Она што се случи тогаш, самиот Филип Зептер го опишал во интервју за Глобус.

cepter„Кога си заминав од фирмата, на мојата адреса ми испратија илјадници писма на клиенти, да не купуваат ништо од мене. Се плашеа од конкуренцијата, иако, искрено, воопшто не сакав да продолжам со садовите, но сепак продолжив со продажбата и занаетот со грнчарството. За шест месеци станав подобар и од оние кои работеле десет години. Компанијата Зептер, чие име не беше случајно избрано, доживеа метеорски успех. И покрај проблемите кои ги имаа на некои пазари, особено во Источна Европа, Zepter отсекогаш повторно застануваше на нозе. Во 1900 година, непосредно пред војната, во поранешна Југославија заработивме над 400.000 милиони германски марки.

Мудриот бизнисмен одлучил таа иста година да се пресели во Монако. Самиот тој признал дека главната причина за промената на адресите била даночното олеснување, а малото кнежевство Монте Карло ги привлекува богатите од целиот свет, од спортисти до бизнисмени. Во поранешна Југославија, во Србија за прв пат ќе се врати дури во 1999 година. Таа година Мадлена и Милан Јанковиќ ги менуваат имињата и стануваат Маделеин и Филип Зептер. Тоа било логично со оглед на тоа што него веќе некое време го нарекувале господин Зептер, кралот на лонците. Под негова капа сега се и козметички производи, часовници, накит, луксузни предмети и работи за по дома. Денес Зептер живее на неколку адреси, а голем дел од годината го минува во својот стан во Монте Карло, каде се дружи со светската елита.

Во последните години особено во лето, голем дел од времето го минува во Хрватска. Ги посетува Краљевица, Шибеник, и на ниваната 50 метарска јахта вредна 30 милиони евра. Опседнат е со храната Спектакуларниот брод Росли минатата година е понуден на продажба, но не е познато дали некој одлучил да одвои пари за него. Но, сепак може да се изнајми за по цена од 185.000 евра, за период од една недела. Зептер сепак не е во најдобри односи со хрватската држава, а спорот е настанат за како што самиот тврди, за неговата јахта му наплатуваат и по 400.000 евра ДДВ повеќе од што треба.

madame-zepter-pОсвен тоа неговиот обид да купи бродоградилиште во Краљевица, каде што имал намера да изгради луксузни јахти за светскиот пазар, не му успеал. Па тој одлучил работата да ја пресели во Трст. Компанијата која се уште е цврсто на чело со исклучок на познатата програма, и вклучува банки, осигурителни компании, авиони, Сем Филип Зептер признава дека е буквално опседнат со храната, и дека тоа е особено важен дел од бизнисот.

„Тоа е научно докажано дека во устата влегува и здравјето и болеста, и животот и смртта и љубовта и омразата и паметта и глупоста. Значи се зависи од храната. Сите луѓе се еднакви, само различно се хранат и по тоа се разликуваат“, вели Филип.

Значи се зависи од храната, верува во тоа и ја конципирам компанијата во таа насока, за да нашиот производ луѓето имаат непобитно корист од тоа. Неговата филозофија ја дели и негоавата сакана, која одамна профилирала во исклучително сериозен уметнички патрон. Иако Филип Зептер е познат по неговите шеги, за неговата сопруга да почне да се занимава со некаква креација и создавање место трошењето на парите, тој дефинитивно ги поддржува нејзините напори во светот на културата.

Маделеин отсекогаш се занимавала со регулирање на објектите на нејзините клиенти, трговијата и маркетингот, а во последните години се занимава и со она што отсекогаш и било блиско и драго. Така Галеријата Зептер која ја има основано, годинава слави две децении од своето постоење. Нивната книжарница во Белград е еден од најдобрите во градот, а веројатно и во регионот. Нивната опера и балет кој се наоѓа во реновираната поранешна зграда на Народниот театар во Земун, првата приватна опера театар во Југоисточна Европа има интересна програма.

Од 2002 година Зептер ја доделува европската литературна награда која го носи нејзиното име и е наменета за авторите чии романи се напишани и објавени на француски јазик. Тоа е основа дека нивните талентирани ученици и студенти од сите области, од културата на спортот, доделува стипендии и финансирања на проекти од културата и работата на уметникот. Приредуваат изложби на уметници од регионот и светот, а во 2007 во Монте Карло ја организираа изложбата на Џамоњину. Освен што голем дел од времето го посветуваат на културата, Маделенин својот особен печат го има оставено во нејзиниот дом во Париз, вилата која во 1990 година ја купила од Караџорџевиќ и вилата на Ема на Дедињи.

Можеби најпознатата вила е Тиранон, која се наоѓа покрај брегот на Азурној, десет километри од Монте Карло. Тоа е споменик на културата од 1893 година а има особено значење затоа што во неа некогаш живеела обожаваната австриска царица Сису. Вредноста на вилата, која е во целост на Маделеин, и тоа целата исполнета со одбрани парчиња, купени од познати аукциски куќи главно во Лондон и Цирих, чини 80 милиони евра. Во летниот период таа и нејзиното семејство и пријателите уживаат во убавата домашна атмосфера. За нивната брачна семејна среќа придонела нивната ќерка Ема која ја посвоиле кога била бебе. Признала дека таа и нејзиниот сопруг имале време да мислат и на деца. Имале и прекрасни внуци, кои ги одгледале покрај нив. Денеска 14 годишната Ема им отвори сосема нови хоризонти.

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1