Љубовниците од Валдаро (Фото)


Овој гроб на еден млад човек и жена кои лежат лице в лице, со своите раце и нозе испреплетени во вечна прегратка беше откриен од страна на археолози во близина на Мантова во Италија – градот кој Шекспир го одбрал за да ја смести приказната за Ромео и Јулија. Гробот датира од неолитскиот период, беше ископан како единствен блок за ‘љубовниците  да не мора да бидат одделени никогаш.

ljubovnicite od valdaro

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1