Луѓето пиштат, ЕУФОР не дава хеликоптери – еве го нивното образложение зошто


helikopter
Како што објавија “Санџачке новине”, иако Министерството за безбедност на БиХ упатило официјално барање за помош од силите на ЕУ ЕУФОР поради поплавите што беснеат ширум земјата, вклучително и хеликоптерска поддршка, овој апел не наишол на позитивен одговор од ЕУФОР.

Силите на ЕУФОР нема да се вклучат во спасувањето на загрозените граѓани оти мораме да почитуваме одредени стандарди и процедури”, стои во нивното соопштение.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1