Луѓето си одат од протестот – мина мирно и без партиски обележја (Фото)


По говорот на лидерот на СДМС Зоран Заев насобраните граѓани почнаа да си заминуваат иако Заев најави дека протестот продолжува се до оставка од премиерот Груевски.

od kale protest4 od kale protest2

Мирно и без инциденти, мина граѓанскиот протест пред Владата, на којшто се собрани илјадници граѓани кои бараат оставка од премиерот Никола Груевски.

Меѓу транспарентите што ги носат граѓаните на протестот се и: „Нема ти спас од народниот глас“ , „Збогум Никола“, „Цензурата е забранета“ и многу други во кои се цитира Уставот.Screenshot_25

На собирот можат да се забележат македонски знамиња, албански знамиња, знамиња од другите помали етнички заедници, а партиски обележја не се забележани.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1