Мајка и син заедно во смрт – се обесиле


Душанка Лукач (83) и нејзиниот син Бране (55) се обесиле во вторникот на таванот на семејната куќа во селото Јасеница, кај Босанска Крупа.

Телата на мајката и синот ги пронашол нивниот прв комшија Милан Вејновиќ, кој веднаш ја известил полицијата.

jaze besilka
– Често им носев храна да јадат, па и на тој ден им донесов месо и колачи. Не ги видов во куќата, а кога се качив на таванот, ме затекна ужасна глетка, изјави Вејновиќ и додава дека и на него не му е јасно поради што го извршиле самоубиството, бидејќи не живееле во голема беда и сиромаштија.

– Мажот на Душанка умре пред десетина години, па двајцата останаа сами. Избегаа за време на војната, но пред неколку години повторно се вратија во Јасеница. Имаа стока, не живееа во голема сиромаштија. изјави Вејновиќ.

Според неговите зборови синот Бране често говорел за тоа дека кога ќе умре мајка му, самиот ќе си пресудел.

– Тие беа многу добри луѓе, но Бране беше навистина депресивен човек. Постојано зборуваше за тоа како ќе се убие, но никогаш не дознав поради што го повторува тоа цело време, додава Вејновиќ.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1