Мајкл Фелпс со 19 медали, најуспешен во историјата на ОИ


Иако не е во најдобра форма, пливачот кој ги брани боите на САД, Мајкл Фелпс, успеа да собере најмногу медали во историјата на Олимписките игри (ОИ).

Со освоени 19 медали, тој ја стигна досегашната рекордерка, руската гимнастичарка Лариса Латинина, која помеѓу 1956 и 1966 година освои 18 олимписки медали.

Фелпс најпрво освои сребро на 200 метри пеперутка, а за помалку од два часа се врати во базенот и доби злато и штафета на 4х200 метри.

Колку за потсетување, на минатите летни ОИ, Фелпс освои осум злата.

Share Button

Tags: , , ,

Ивана Терзиевска

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1