Tag Archives: olimpijada

Златната Оливера ќе добие 30.000 евра од Владата

Параолимпијката Оливера Наковска-Бикова која освои златен медал за Македонија и постигна светски рекорд ќе добие 30.000 евра од Владата.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Златната Оливера се врати во Македонија како херој

Оливера Наковска Бикова која освои златен медал на Параолимпијадата во Лондон пристигна во Македонија. Пречекана како вистински херој од голем број граѓани на аеродромот “Александар Велики“ во Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

Груевски: Оливера Вие сте хероина на нашата земја

,,Вие, Оливера, се запишавте не само на светлите страници на нашиот спорт, туку и на страниците каде се бележат личностите кои постигнале најголеми достигнувања на светско ниво, и треба да уживате во Вашиот успех,,

______________________________________________________________________________________________________

Видео:Терорист, а параолимпсики победник – освои злато

  Себастијан Родригез 55 годишен шпанскиот пливач освои злато на ПАРА Олимписките игри во Лондон. Неговата животна приказна воопшто не е за пример. Тој бил терорист, убиец, лежел во затвор. Родригез бил член на организацијата Грапо, група која во Европската Унија се води како терористичка организација. Во 1984 година Родригез заедно со членовите од групата […]

______________________________________________________________________________________________________

Оливера заслужува државен пречек – петиција

Го освои златото, постигна светски рекорд. Оливера Наковска Бикова не направи сите горди!!!! „Возбудата не може да се сокрие. Секако пресреќна сум, за себе и за Македонија. По првите одлични серии потоа успеав да останам концентрирана до крај што неизбежно ме однесе до златниот медал“ – вели Оливера, пренесува спортски вести.

______________________________________________________________________________________________________

Уште еден двоен златен момент за Мо Фарах

Мо Фарах доби по втор пат доби две злата, но овој пат не медали туку две близначиња ќерки. Фарах кој и самиот е близнак, роден во Сомалија, на Олимпијадата во Лондон освои две злата на трките на 5000 и 10,000 метри.

______________________________________________________________________________________________________

Мајкл Фелпс ќе ги изгуби медалите поради рекламирање на Луј Витон?

Фотографиите во кои Фелпс позира за кампањата на Луј Витон се појавија на Твитер на 13 август, што е доволна причина на Американскиот пливач да му бидат одземени четирите златни и двете сребрени медали кои ги освои на олимпијадата во Лондон.

______________________________________________________________________________________________________

Усаин Бoлт – нема веќе да трчам во Британија многу данок ми земаа од добивката

Добитникот на златен медал и една од звездите на оваа Олимпијада,  Усаин Болт изјави дека веќе нема да се натпреваруваат во Велика Британија, се додека не си ги сменат ,,лудите,, закони за данок.

______________________________________________________________________________________________________

Се продава МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ – аукцијата во тек – сега вреди 430 фунти – грчкото 600 фунти

Во тек е интернет аукција на предметите од Олимпијадата во Лондон. Спортистите по завршувањето на игрите оставија дел од својата гардероба, реквизити и други предмети кои сега се дел од аукцијата.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: ,,Златниот коктел,, со кој славеа олимпијците го направи Македонецот Саша

Коктелот е направен со кралски коњак ,,Hennessy Paradis Imperial Cognac,, и со шампањ ,,Luxur Brut ,, со 24 каратни златни листови. На дното на чашата има рачно направен сет од 18 каратни златни прстени, направени во познатата златара Hirsh.

______________________________________________________________________________________________________

Олимпијадата заврши, спортистите едвај чекаа да се ,,начукаат,, – ФОТО ,,летва,, пијани Олимпијци

По ,,ремонтот,, во телевизиското студио, врв на веселбата пред камерите беше кога Никола Карабатиќ и Клод Онест го соблекоа новинарот.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Aвстралиска атлетичарка запросена веднаш по трката на Олимпијада

Кога Даниел Смит клекна на едно колено пред Беки Ли во Пал Мал, Австралиската атлетичарка се посомнева дека нејзиното момче сакал да покаже театрална почит, за нејзиното најдобро лично достигнување во трката на 20 километри одење.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Пожар во Лондон за време на затварањето на ОИ 2012

Драма во Источен Лондон. Центарот за рециклажа е цело попладне во пламен. Пожарникарите се борат со огнот, кој според нив е најголемиот во последните години.

______________________________________________________________________________________________________

Заврши Олимписката приказна – Хероите на Лондон 2012.

12 Август. Свечено се затвараат Олимписките Игри. Она што го чекавме цели 4 години заврши. Најверојатно брзо. Се што е убаво завршува брзо.

______________________________________________________________________________________________________

Олимпиец без државјанство – Се преставува сам себе на Олимпијада

Гуор Маријал е роден на териоторијата на денешен Јужен Судан, земја која ја стекна својата независност во јули 2011 година и се уште нема свој Олимписки комитет.

______________________________________________________________________________________________________

Twitter и Tumblr ќе вршат пренос на затворањето на Олимписките игри

Доколку од некоја причина не можете да бидете пред телевизор за време на церемонијата на затворање на Олимписките игри, има решение, тука ви се Twitter и страната Tumblr.

______________________________________________________________________________________________________

Вистински олимписки херој – со скршена нога Мичел ја истрчал штафетата – не сакал да ги изневери колегите – Фото

Звучи неверојатно но светот навистина има нов олимписки херој. Американецот Мантео Мичел го истрчал својот дел од штафетата 4X400 метри со скршена нога.

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО СКАНДАЛ: Весник за Олимпијада неместо Северна и Јужна Кореја напишал ДОБРА и ЛОША Кореја

Австралискиот весник ,,мх,, направил вистински скандал кога при известување за релултатите на спортистите на Олимпијадата во Лондон на табелата наместо Северна и Јужна Кореја земјите ги напишал како ДОБРА И ЛОША КОРЕЈА.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1