ФОТО СКАНДАЛ: Весник за Олимпијада неместо Северна и Јужна Кореја напишал ДОБРА и ЛОША Кореја


Австралискиот весник ,,мх,, направил вистински скандал кога при известување за релултатите на спортистите на Олимпијадата во Лондон на табелата наместо Северна и Јужна Кореја земјите ги напишал како ДОБРА И ЛОША КОРЕЈА.

Секако за весникот фина или добра Кореја е Јужна додека злочеста или лоша е Севернс Кореја.

,, ова е насилнички чин кои ги крши олимпискиот дух и пријателството и дирекно го политизира спортот,, стои во соопштението на корејската новинска агенција KCNA.

,, тој ден двете Кореи беа на четврто и петто место и сакавме да бидеме духовити и да покажеме како западот гледа на тие две земји,, бил одговорот на уредништвото.

Tags: , , , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1