Tag Archives: koreja

Tензија – војна на повидок: Кина распореди единици на границата со Северна Кореја

Кинеската армија спроведува распоредување на тенкови и воена опрема во близина на границата со Северна Кореја, што најверојатно е во поврзаност со неодамнешните објави на Пјонгјанг за подготвеноста да одговори на провокациите „според законите што важат при воена состојба”, објави во четвртокот интернет изданието на дневниот весник The Washington Times, кој се повикува на неименуван […]

______________________________________________________________________________________________________

Во Северна Кореа има пици, а жените почнаа да носат панталони?

Најголемата вест во Северна Кореа изминативе неколку дена не е некоја нуклеарка или тестирање на нова ракета, туку веста дека во Пјонгјанг има жени кои почнале да носат панталони.

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО СКАНДАЛ: Весник за Олимпијада неместо Северна и Јужна Кореја напишал ДОБРА и ЛОША Кореја

Австралискиот весник ,,мх,, направил вистински скандал кога при известување за релултатите на спортистите на Олимпијадата во Лондон на табелата наместо Северна и Јужна Кореја земјите ги напишал како ДОБРА И ЛОША КОРЕЈА.

______________________________________________________________________________________________________

Скандал на првиот ден на Игрите, домаќинот ги смеша знамињата на двете Кореи !!!

Веќе на првиот ден од натпреварувањето на Олимписките игри во Лондон, се случил голем скандал, домаќините ги помешаа знамињата, и тоа на двете земји Кореи!

______________________________________________________________________________________________________

Ким Џонг Ин се оженил со мистериозната убавица

Мистериозната жена која неодамна во јавноста беше видена во друштво на Ким Џонг Ун, лидерот на Северна Кореја, е негова сопруга, изјавил висок јужнокорејски функционер. Како што пренесува Би-Би-Си, сопругата на младиот лидер се вика „Ри Сол Ју“.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1