Скандал на првиот ден на Игрите, домаќинот ги смеша знамињата на двете Кореи !!!


Веќе на првиот ден од натпреварувањето на Олимписките игри во Лондон, се случил голем скандал, домаќините ги помешаа знамињата, и тоа на двете земји Кореи!

Наместо знамето на репрезентацијата на Северна Кореја, на видео бимот на „Hampden park“ во Глазгов, се појави знамето на нивниот најомразен јужен сосед.

Делегацијата на Северна Кореја веднаш се повлече од теренот, а по извинувањето на официјалните лица, игрите во Лондон започнаа со нивниот меч против Колумбија.
Односот меѓу двете Кореи е „затегнат“ уште од Корејската војна во 1953 година.

Share Button

Tags: , , , ,

Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1