Tag Archives: zname

Зошто Стилијан го закачи знамето на полицијата во Солун

Пред неполн месец медиумски хит во нашата земја беше храброто дело на младиот Македонец од егејскиот дел на Македонија – Стилијан Самарџиев.

______________________________________________________________________________________________________

Македонец притворен во Грција – им го закачил знамето Вергина на зградата на полицијата

Македонец роден во Солун притворен откако го поставил знамето со шеснаесет зрачното сонце врз централното седиште на полицијата, информира Светскиот Македонски Конгрес

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Да се знае дека е МАКЕДОНСКА СВАДБА – огромно знаме на камион, а младенците во кочија

  Огромно знаме на Македонија распослано на камион крстосуваше по улиците во скопската населба Ѓорче Петров. Љубопитни минувачи застанаа да видат за што се работи. Се насобра народ додека камионот трубејќи минуваше низ главната улица.

______________________________________________________________________________________________________

Се продава МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ – аукцијата во тек – сега вреди 430 фунти – грчкото 600 фунти

Во тек е интернет аукција на предметите од Олимпијадата во Лондон. Спортистите по завршувањето на игрите оставија дел од својата гардероба, реквизити и други предмети кои сега се дел од аукцијата.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Македонското знаме собра парички на среде Лондон

Младо момче на среде плоштадот Трафалгар во Лондон (Trafalgar Square) ги нацртал знамињата на сите земји учеснички на Олимписките игри.

______________________________________________________________________________________________________

Браво за младиот Драган – Македонското знаме на насловна страница во Холандија

  на насловната страна на најголемиот регионален весник во провинцијата Хелдерланд која има 2 000 000 жители, во весникoт De Gelderlander излезе фотографија со Македонското знаме – доле под сликата јасно напишано и во агендата – „Македонско знаме“

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Македонско знаме се вее среде Грција

Paradisos Beach е едно од летувалиштата во Грција кое е популарно меѓу туристите од Балканот. Секоја година огромен број туристи oд Србија, Црна Гора и Македонија го исполнуваат ова летувалиште до последното место.

______________________________________________________________________________________________________

Скандал на првиот ден на Игрите, домаќинот ги смеша знамињата на двете Кореи !!!

Веќе на првиот ден од натпреварувањето на Олимписките игри во Лондон, се случил голем скандал, домаќините ги помешаа знамињата, и тоа на двете земји Кореи!

______________________________________________________________________________________________________

Запалено македонското знаме во Чаир

Вечерва околу 23 часот македонското знаме било запалено пред општинската зграда на локалната самоуправа во Чаир.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1