Бесплатен превоз за Светска македонска средба – Трново 2012


Се очекува повеќе од 10 илјади Македонци од целиот свет на 2 август  да се дел 41-та светската македонска среба Трново 2012. оваа година се одржува под мотото „Стоп на разговорите за државното име Македонија“ и „Стоп на грчкиот геноцид врз Македонците“

Во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Трново ќе се богослужи панихида за сите знајни и незнајни јунаци и борци за Македонија. Подготвена е и културно-уметничка програма во која ќе учествуваат културно уметнички друштва од Битола, Прилеп, од Благоевград….

За сите граѓаните од Скопје кои сакаат да присуствуваат обезбедени се вкупно 15 бесплатни автобуси кои утрото во 05.45 часот на 2 август ќе поаѓаат од повеќе дестинации меѓу кои од населбите Ѓорче Петров, од пред Олимпискиот базен, од Драчево, од Стајковци.

Share Button

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1