Tag Archives: makedonci

Македонци победници на грчки мотокрос – ги земаа пехарите и за 1 и 2 место

Христијан Илиоски и Гоце Томовски, македонските мото – крос натпреварувачи победија на Отворениот грчки шампионат во мотокрос кој вчера се одржа на патеката „Птолемаида“ во Грција.

______________________________________________________________________________________________________

Македонци кои ги бара Интерпол (Фото)

  Интерпол бара 23 македонци. Од бараните 6 се од македонска националност а 17 од албанска.

______________________________________________________________________________________________________

Mитот падна: Црногорците не се мрзливи – повеќе работат и од Македонците и од Србите

Според резултатите од истражувањето спроведено од сајтот  Makroekonomija.org, во текот на еден работен ден Македонците и Албанците се помалку  продуктивни во однос работниците од Црна Гора кои се потрудољубиви и од Србите.

______________________________________________________________________________________________________

Бесплатен превоз за Светска македонска средба – Трново 2012

Се очекува повеќе од 10 илјади Македонци од целиот свет на 2 август  да се дел 41-та светската македонска среба Трново 2012. оваа година се одржува под мотото „Стоп на разговорите за државното име Македонија“ и „Стоп на грчкиот геноцид врз Македонците“

______________________________________________________________________________________________________

Сообраќајка кај Белград – повредени 4-ца Македонци

Утринава околу 4 часот на автопатот кон Загреб во Близина на Белград во сообраќајна несреќа повредени се 4 македонски државјани.

______________________________________________________________________________________________________

Во сообраќајката во Грција загинало и дете – 4те македонци кои загинаа се од турска националност

  Во сообраќајната несреќа во Кавала во Грција, во која загинаа 4 македонски државјани, загинало и мало дете.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1