Македонецот Сашко уби крадец кој му влезе дома – а ќе му судат за УБИСТВО


Судот во Белград извести дека на македонскиот државјанин Сашо Богески кој живее и работи во српскиот главен град ќе му се суди за кривично дело убиство. Богески пред две година, во самоодбрана го уби крадецот Владимир Маниќ кој го ограбувал неговиот стан, објави Блиц.

sasko
Во обвинителниот акт пишува дека Маниќ влегол во станот, додека во домот бил Сашо, заедно со сопругата и двете малолетни ќерки. Крадецот бил познат арамија и наркозависник.

Кога Богоески го видел Маниќ почнал да вика по него да си замине, но тој од под пазувите извадил штрафцигер и го нападнал. Во еден момент газдата дофатил кујнски нож и го пробол Маниќ, кој ранет избегал од станот.

За брзо време бил пронајден од полицијата, но починал во болница.

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1