,,Мали Пеле” кој ќе игра за Белгија, бил во затвор за силување девојки!


Ilonbe Mboja, кој израснал како член на банда и бил во затвор за киднапирање и силување на 14-годишно девојче ќе игра за националниот тим на Белгија

 

По откажувањето Ромел Лукаку и играчот од средниот ред Маруан Феланиј, белгиски тренер повика за наптреварот со Србија во петок само еден играч, но премногу контроверзен Ilonbe Mboja, напаѓачот на Гент, кој израснал како припадник на локална банда во Брисел и беше во затвор за киднапирање и силување 14-годишно девојче.

БРИСЕЛ криминал

Човекот потекнува од Конго. Но тој израснал во еден од најопасните делови на белгискиот главен град, беше еден од најталентираните играчи во класа заедно со Mertens и Kompaij. Двајцата продолжија со развој, а Mboja заврши во затвор. Тој беше малолетник кога тој беше осуден на седум години затвор, три на условна казна.
Во 2009 година. беше ослободен од затвор и ја продолжи својата кариера. Фудбалот му даде повторно шанса и наскоро се здоби со прекарот  – Мали Пеле.

ИГРА за искупување
– Кога ми беше речено преку телефон да играм за националниот тим, мислев дека е шега. Не можев да верувам! Јас сум подготвен да сторам се што тренерот бара. Не ми е гајле на која позиција ќе играм,, изјавил фудбалерот.

,,Знам дека на некои не им е сеедно, посебно на жртвите на силување. Но не сум запознаен со сите факти и не го познавам момчето доволно добро за да судам за него,, изјавил претседателот на ФК Белгија Франсоа Де Керсмакер.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1