Метеор удри во месечината – предизвика најголема експлозија досега (Видео)


meteor

Земјиниот сателит има нов кратер на својата површина, благодарение на мереорот кој удри во Месечината на 17 март и ја произведе најголемата експлозија која научниците некогаш ја виделе, откако почнале да  ја набљудуваат.

Експлозијата која ја предизвика ударот била видлива за секој кој ја гледал Месечината, дури и со голо око, велат научниците од НАСА.

Метеорот се забил на површината на Месечината со брзина од 90 километри на час и создал кратер широк речиси 200 метри.

„Метеорот експлодирал со блесок речиси 10 пати посветол од се што досега сме виделе“, изјавил Бил Кукод НАСА.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1