Метеорологот кој погоди се` досега, за идниот месец вели…


Екстремна метеоролошка појава?! Со други зборови, стигна она, како што вели народот, „вистинско лето“, а кога би требало да биде потопло, ако не сега?! Многумина секако ги интересира каква ќе биде прогнозата за осмиот месец и во тој контекст интересно е да се прочита мислењето на популарната метео страница Vremenska prognoza za HR i BIH, која, барем досега, даде прогнози кои се остварија.progn

На оваа страница се цитира американскиот експерт Бастарди кој напоменува дека на глобално ниво во шестиот месец било најладно на Земјата во однос на 2006. година. Минатото лето исто така во просек било поладно.

– Вистинското лето со надпросечни температури ни го покажа седмиот месец, очекувано секако. За да се оствари долго топло лето, треба еднакво да пржи и 8. но и 9. месец. Тоа е малку веројатно, бидејќи денот е пократок. Лето и жештини би требало да има уште, но не долготрајни, бидејќи се очекува следниот месец, но и 9. и 10. месец низата толи денови да ги прекинуваат продори на влажен и свеж, ладен воздух, носејќи нестабилност, непогоди и освежувања, се наведува.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1