Милијардер се откажа од богатството – поклонува 99 насто од парите


Еден од најбогатите луѓе на планетата, сопственик на компанија за производство на енергетски пијалоци Маној Бархава ќе поклони 99% од богатството.

Manoj-1-630x354

Американскиот бизнисмен со индиско потекло, реши најголемиот дел од имотот вреден четири милијарди долари, да го донира во „Billion in Change”, организација која ја основал тој самиот.
Оваа организација им помага на сиромашните и им обезбедува вода, струја здравствена нега.

Бархава исто така потпишал и договор, со кој е обврзан да поклони дел од богатството во хуманитарни цели. Дел од оваа организација се Бил Гејтс и Ворен Бафет. За колкава сума на богатство станува збор, ќе ви илустрираме едноставно. По донирање на 99% од богатството, на Маној ќе му останат 30 милиони долари.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1